Malowanie skóry farbami olejnymi – krótkie wprowadzenie

Technika która chcę wam przedstawić jest „ściągnięta” ze znacznie większych skal 1/16 czy 75mm. Nadaje się do skali 28mm pod warunkiem, że powierzchnia malowana jest stosunkowo duża.

Co będzie potrzebne

Poniżej lista potrzebnych narzędzi oraz farb.

Narzędzia

 • Pędzle retuszerskie (00) x2
 • Pędzle okrągłe miękkie (2) x2
 • Pędzle płaskie płaskie (00) x1
 • Pipeta
 • Kuwetka
 • Patyczki kosmetyczne, chustki, ręczniki papierowe itp.

Farby

 • Ungor flesh, albo
 • Elf flesh, albo
 • Dwarf flesh
 • Talens Rembrandt Burnt Siena (nr 411)
 • Talens Rembrandt Titanium White (nr 105)

Do tego potrzebujemy rozpuszczalnik White Spirit ponieważ dwie ostatnie farby są farbami olejnymi (benzyna też będzie ok, ale nie odparowuje tak szybko).

Malowanki

Na zagruntowaną figurkę nakładamy wybrany kolor akrylowy. Przy dużych powierzchniach konkretny kolor będzie determinował „jasność” skóry. Przy mniejszych powierzchniach nie ma to aż takiego znaczenia.

Faza pierwsza - akryle

Faza pierwsza – akryle

Jak już figurka wyschnie to nakładamy sieneę paloną cienkim pędzlem na całą powierzchnię skóry.

Faza druga - siena palona

Faza druga – siena palona

Teraz mamy jakieś 10-15 minut wolnego. W tym czasie farba „wgrzyzie” się w materiał oraz trochę podeschnie. W przypadku dużych powierzchni potrzeba na to więcej czasu, chyba że pomalujemy całość bardzo cienką warstwą (wymaga wprawy).
Kolejnym etapem jest ścieranie farby. W tym celu za pomocą patyczków, chusteczek, skrawków ręczników papierowych trzymanych pincetą itp. staramy się zetrzeć farbę olejną z figurki.

Faza trzecia - ścieranie

Faza trzecia – ścieranie

Ścieramy farbę tak by uzyskać praktycznie kolor podkładu w miejscach najjaśniejszych. W zagłębieniach zostanie nam ciemny ślad (jak po washu). Na chwilę obecną olewamy 😉 I tak się rozetrze w kolejnych etapach.
Następnie bierzemy do ręki pędzel korekcyjny i za jego pomocą nakładamy punktowo bieli tytanowej tam gdzie skóra powinna być jaśniejsza.

Faza czwarta - rozjaśnianie

Faza czwarta – rozjaśnianie

W przypadku naszej figurki są to piersi, policzki, nos, czoło oraz podbródek. Następnie za pomocą miękkich pędzli rozcieramy białą farbę. Przy tej skali szybko okazało się, że duże pędzle nie sprawdzą się do bardziej precyzyjnego rozjaśniania. Do tego przydadzą nam się płaskie pędzle korekcyjne.
W razie czego wprowadzamy drobne korekty za pomocą dodatkowych punktowych warstw sieny i bieli.

Faza piąta - rozcieranie

Faza piąta – rozcieranie

Figurkę pozostawiamy do wyschnięcia na dobę.

Podsumowanie

White spirit sprawdza się lepiej niż benzyna ponieważ szybciej odparowuje i po wymyciu pędzla można szybciej wrócić do pracy. Dwa pędzle każdego rodzaju to minimum ponieważ trzeba je często myć, a i nierzadko pracujemy dwoma kolorami „na raz”.
Jak figurka wyschnie należy pociągnąć ją lakierem matowym. Pamiętajcie, że farby olejne są tłuste.
W tej skali efekt jest zadowalający, ale nie perfekcyjny. Z drugiej strony jest to dobry poligon by poznać jak pracuje się z tą techniką. Pozwala to przenieść ją na większe modele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »